‹ Valresultat 2026, alla kommuner

Valresultat i Ånge 2026

Socialdemokraterna blev största parti i Ånge med 33,2 procent i riksdagsvalet 2026. Sverigedemokraterna fick 26,4 och Moderaterna 14,3 procent.

Röster per parti i Ånge

VSMPCLKDMSDÖvriga
2026
33,2
14,3
26,4
2022
37,2
12,3
29,8
2018
41,9
22,1
Parti201820222026Hela SverigeSedan 2022Röster 2026
Socialdemokraterna41,937,233,228,0−4,01 923
Sverigedemokraterna22,129,826,417,5−3,41 530
Moderaterna11,312,314,319,9+2,0830
Kristdemokraterna4,96,08,06,2+2,0463
Centerpartiet8,65,55,67,0+0,1323
Vänsterpartiet6,84,85,28,4+0,4303
Liberalerna1,61,73,15,3+1,3179
Miljöpartiet1,11,52,46,1+0,9138
Övriga1,81,11,91,6+0,8108

Andra kommuner i Västernorrlands län

Källa: Valmyndigheten, slutlig rösträkning i riksdagsvalen 2018, 2022 och 2026. Ladda ner datan