‹ Valresultat 2026, alla kommuner

Valresultat i Orsa 2026

Sverigedemokraterna blev största parti i Orsa med 27,4 procent i riksdagsvalet 2026. Socialdemokraterna fick 25,3 och Moderaterna 15,3 procent.

Röster per parti i Orsa

VSMPCLKDMSDÖvriga
2026
25,3
15,3
27,4
2022
26,8
13,4
32,9
2018
27,9
26,6
Parti201820222026Hela SverigeSedan 2022Röster 2026
Sverigedemokraterna26,632,927,417,5−5,51 265
Socialdemokraterna27,926,825,328,0−1,51 168
Moderaterna11,513,415,319,9+1,9705
Kristdemokraterna7,26,67,16,2+0,5329
Centerpartiet11,06,56,67,0+0,1303
Vänsterpartiet8,15,36,28,4+0,9288
Miljöpartiet3,03,74,46,1+0,7204
Liberalerna2,62,84,45,3+1,6201
Övriga2,22,03,21,6+1,2149

Andra kommuner i Dalarnas län

Källa: Valmyndigheten, slutlig rösträkning i riksdagsvalen 2018, 2022 och 2026. Ladda ner datan