‹ Valresultat 2026, alla kommuner

Valresultat i Hylte 2026

Socialdemokraterna blev största parti i Hylte med 26,3 procent i riksdagsvalet 2026. Sverigedemokraterna fick 25,7 och Moderaterna 15,8 procent.

Röster per parti i Hylte

VSMPCLKDMSDÖvriga
2026
26,3
15,8
25,7
2022
30,3
14,7
30,5
2018
31,2
14,4
25,8
Parti201820222026Hela SverigeSedan 2022Röster 2026
Socialdemokraterna31,230,326,328,0−4,01 576
Sverigedemokraterna25,830,525,717,5−4,81 539
Moderaterna14,414,715,819,9+1,2948
Kristdemokraterna6,67,28,46,2+1,2503
Centerpartiet11,77,78,37,0+0,6497
Vänsterpartiet3,93,67,88,4+4,1465
Liberalerna3,32,73,35,3+0,6195
Miljöpartiet1,92,53,06,1+0,5178
Övriga1,20,91,41,6+0,585

Andra kommuner i Hallands län

Källa: Valmyndigheten, slutlig rösträkning i riksdagsvalen 2018, 2022 och 2026. Ladda ner datan