‹ Valresultat 2026, alla kommuner

Valresultat i Laxå 2026

Socialdemokraterna blev största parti i Laxå med 29,3 procent i riksdagsvalet 2026. Sverigedemokraterna fick 25,5 och Moderaterna 14,4 procent.

Röster per parti i Laxå

VSMPCLKDMSDÖvriga
2026
29,3
14,4
25,5
2022
34,5
12,2
30,7
2018
35,5
12,0
24,1
Parti201820222026Hela SverigeSedan 2022Röster 2026
Socialdemokraterna35,534,529,328,0−5,21 037
Sverigedemokraterna24,130,725,517,5−5,2904
Moderaterna12,012,214,419,9+2,1509
Kristdemokraterna9,46,28,26,2+2,0291
Centerpartiet6,45,16,17,0+1,0217
Vänsterpartiet6,94,85,28,4+0,4183
Liberalerna2,82,93,25,3+0,3113
Miljöpartiet1,62,13,06,1+0,8105
Övriga1,21,45,21,6+3,7183

Andra kommuner i Örebro län

Källa: Valmyndigheten, slutlig rösträkning i riksdagsvalen 2018, 2022 och 2026. Ladda ner datan