‹ Valresultat 2026, alla kommuner

Valresultat i Ljusnarsberg 2026

Socialdemokraterna blev största parti i Ljusnarsberg med 29,6 procent i riksdagsvalet 2026. Sverigedemokraterna fick 27,7 och Moderaterna 16,8 procent.

Röster per parti i Ljusnarsberg

VSMPCLKDMSDÖvriga
2026
29,6
16,8
27,7
2022
32,8
13,7
34,9
2018
33,8
31,2
Parti201820222026Hela SverigeSedan 2022Röster 2026
Socialdemokraterna33,832,829,628,0−3,2801
Sverigedemokraterna31,234,927,717,5−7,2748
Moderaterna11,313,716,819,9+3,1454
Vänsterpartiet7,05,46,08,4+0,5161
Kristdemokraterna4,24,14,76,2+0,5126
Centerpartiet6,03,03,27,0+0,287
Liberalerna2,71,83,15,3+1,384
Miljöpartiet1,91,92,46,1+0,566
Övriga1,92,36,51,6+4,3177

Andra kommuner i Örebro län

Källa: Valmyndigheten, slutlig rösträkning i riksdagsvalen 2018, 2022 och 2026. Ladda ner datan