‹ Valresultat 2026, alla kommuner

Valresultat i Lessebo 2026

Socialdemokraterna blev största parti i Lessebo med 33,1 procent i riksdagsvalet 2026. Sverigedemokraterna fick 20,7 och Moderaterna 17,1 procent.

Röster per parti i Lessebo

VSMPCLKDMSDÖvriga
2026
33,1
17,1
20,7
2022
36,4
15,5
25,6
2018
38,4
13,6
22,1
Parti201820222026Hela SverigeSedan 2022Röster 2026
Socialdemokraterna38,436,433,128,0−3,31 643
Sverigedemokraterna22,125,620,717,5−4,91 028
Moderaterna13,615,517,119,9+1,6846
Vänsterpartiet7,26,710,18,4+3,3499
Kristdemokraterna5,45,96,56,2+0,6324
Centerpartiet7,34,75,17,0+0,4251
Miljöpartiet2,52,53,46,1+0,9169
Liberalerna2,51,63,05,3+1,4150
Övriga1,01,21,01,6−0,250

Andra kommuner i Kronobergs län

Källa: Valmyndigheten, slutlig rösträkning i riksdagsvalen 2018, 2022 och 2026. Ladda ner datan