‹ Valresultat 2026, alla kommuner

Valresultat i Markaryd 2026

Sverigedemokraterna blev största parti i Markaryd med 31,0 procent i riksdagsvalet 2026. Socialdemokraterna fick 23,1 och Moderaterna 16,7 procent.

Röster per parti i Markaryd

VSMPCLKDMSDÖvriga
2026
23,1
16,7
31,0
2022
27,1
15,5
35,8
2018
27,0
16,5
31,5
Parti201820222026Hela SverigeSedan 2022Röster 2026
Sverigedemokraterna31,535,831,017,5−4,71 836
Socialdemokraterna27,027,123,128,0−4,01 365
Moderaterna16,515,516,719,9+1,2986
Kristdemokraterna10,69,611,96,2+2,3703
Vänsterpartiet3,13,25,98,4+2,7350
Centerpartiet6,24,04,37,0+0,3253
Liberalerna1,81,83,85,3+1,9222
Miljöpartiet1,61,52,16,1+0,6122
Övriga1,61,61,31,6−0,377

Andra kommuner i Kronobergs län

Källa: Valmyndigheten, slutlig rösträkning i riksdagsvalen 2018, 2022 och 2026. Ladda ner datan