‹ Valresultat 2026, alla kommuner

Valresultat i Nordmaling 2026

Socialdemokraterna blev största parti i Nordmaling med 33,0 procent i riksdagsvalet 2026. Sverigedemokraterna fick 17,8 och Moderaterna 16,3 procent.

Röster per parti i Nordmaling

VSMPCLKDMSDÖvriga
2026
33,0
16,3
17,8
2022
37,4
13,6
21,6
2018
35,9
13,6
13,0
16,3
Parti201820222026Hela SverigeSedan 2022Röster 2026
Socialdemokraterna35,937,433,028,0−4,41 489
Sverigedemokraterna16,321,617,817,5−3,8801
Moderaterna13,013,616,319,9+2,7736
Centerpartiet13,69,310,07,0+0,7449
Kristdemokraterna5,96,17,86,2+1,7354
Vänsterpartiet9,15,75,88,4+0,1262
Miljöpartiet1,72,63,96,1+1,3176
Liberalerna3,32,63,75,3+1,1167
Övriga1,31,01,71,6+0,676

Andra kommuner i Västerbottens län

Källa: Valmyndigheten, slutlig rösträkning i riksdagsvalen 2018, 2022 och 2026. Ladda ner datan