‹ Valresultat 2026, alla kommuner

Valresultat i Torsås 2026

Sverigedemokraterna blev största parti i Torsås med 27,9 procent i riksdagsvalet 2026. Socialdemokraterna fick 23,7 och Moderaterna 17,2 procent.

Röster per parti i Torsås

VSMPCLKDMSDÖvriga
2026
23,7
17,2
27,9
2022
26,5
14,3
34,1
2018
28,7
12,7
28,8
Parti201820222026Hela SverigeSedan 2022Röster 2026
Sverigedemokraterna28,834,127,917,5−6,21 322
Socialdemokraterna28,726,523,728,0−2,81 121
Moderaterna12,714,317,219,9+2,9813
Kristdemokraterna7,47,58,76,2+1,2411
Centerpartiet12,07,17,67,0+0,5358
Vänsterpartiet4,43,84,68,4+0,8219
Liberalerna2,92,84,65,3+1,9219
Miljöpartiet2,12,84,06,1+1,2188
Övriga1,11,31,81,6+0,687

Andra kommuner i Kalmar län

Källa: Valmyndigheten, slutlig rösträkning i riksdagsvalen 2018, 2022 och 2026. Ladda ner datan