‹ Valresultat 2026, alla kommuner

Valresultat i Bengtsfors 2026

Socialdemokraterna blev största parti i Bengtsfors med 28,1 procent i riksdagsvalet 2026. Sverigedemokraterna fick 26,3 och Moderaterna 15,8 procent.

Röster per parti i Bengtsfors

VSMPCLKDMSDÖvriga
2026
28,1
15,8
26,3
2022
32,6
14,3
29,7
2018
31,8
14,3
25,9
Parti201820222026Hela SverigeSedan 2022Röster 2026
Socialdemokraterna31,832,628,128,0−4,41 586
Sverigedemokraterna25,929,726,317,5−3,41 483
Moderaterna14,314,315,819,9+1,5891
Kristdemokraterna7,46,57,26,2+0,7406
Vänsterpartiet5,34,56,28,4+1,7348
Centerpartiet9,35,96,27,0+0,2348
Miljöpartiet2,33,34,36,1+1,0240
Liberalerna2,62,43,95,3+1,4217
Övriga1,10,82,11,6+1,2116

Andra kommuner i Västra Götalands län

Källa: Valmyndigheten, slutlig rösträkning i riksdagsvalen 2018, 2022 och 2026. Ladda ner datan