‹ Valresultat 2026, alla kommuner

Valresultat i Färgelanda 2026

Sverigedemokraterna blev största parti i Färgelanda med 34,5 procent i riksdagsvalet 2026. Socialdemokraterna fick 22,0 och Moderaterna 15,5 procent.

Röster per parti i Färgelanda

VSMPCLKDMSDÖvriga
2026
22,0
15,5
34,5
2022
26,7
13,0
38,2
2018
26,6
12,2
13,3
32,1
Parti201820222026Hela SverigeSedan 2022Röster 2026
Sverigedemokraterna32,138,234,517,5−3,71 431
Socialdemokraterna26,626,722,028,0−4,7913
Moderaterna13,313,015,519,9+2,5641
Centerpartiet12,26,88,17,0+1,3336
Kristdemokraterna5,76,67,36,2+0,8303
Liberalerna2,92,74,65,3+1,8190
Vänsterpartiet4,43,13,68,4+0,4148
Miljöpartiet1,61,72,16,1+0,487
Övriga1,21,22,31,6+1,196

Andra kommuner i Västra Götalands län

Källa: Valmyndigheten, slutlig rösträkning i riksdagsvalen 2018, 2022 och 2026. Ladda ner datan