‹ Valresultat 2026, alla kommuner

Valresultat i Boxholm 2026

Socialdemokraterna blev största parti i Boxholm med 30,3 procent i riksdagsvalet 2026. Sverigedemokraterna fick 24,0 och Moderaterna 16,4 procent.

Röster per parti i Boxholm

VSMPCLKDMSDÖvriga
2026
30,3
16,4
24,0
2022
35,9
14,9
26,6
2018
37,7
15,0
19,7
Parti201820222026Hela SverigeSedan 2022Röster 2026
Socialdemokraterna37,735,930,328,0−5,61 127
Sverigedemokraterna19,726,624,017,5−2,6893
Moderaterna15,014,916,419,9+1,5610
Centerpartiet9,65,97,07,0+1,1260
Kristdemokraterna5,86,06,86,2+0,8254
Vänsterpartiet4,94,15,58,4+1,4206
Liberalerna2,72,54,45,3+1,9163
Miljöpartiet2,52,63,56,1+0,9130
Övriga2,11,42,01,6+0,776

Andra kommuner i Östergötlands län

Källa: Valmyndigheten, slutlig rösträkning i riksdagsvalen 2018, 2022 och 2026. Ladda ner datan