‹ Valresultat 2026, alla kommuner

Valresultat i Ydre 2026

Socialdemokraterna blev största parti i Ydre med 21,9 procent i riksdagsvalet 2026. Sverigedemokraterna fick 21,7 och Moderaterna 18,0 procent.

Röster per parti i Ydre

VSMPCLKDMSDÖvriga
2026
21,9
12,6
18,0
21,7
2022
25,9
16,2
24,5
2018
22,9
14,9
12,4
15,8
20,5
Parti201820222026Hela SverigeSedan 2022Röster 2026
Socialdemokraterna22,925,921,928,0−4,0561
Sverigedemokraterna20,524,521,717,5−2,9555
Moderaterna15,816,218,019,9+1,9462
Centerpartiet14,911,212,67,0+1,3322
Kristdemokraterna12,410,811,26,2+0,4287
Miljöpartiet3,04,05,26,1+1,2133
Liberalerna3,63,34,25,3+0,9107
Vänsterpartiet5,52,93,58,4+0,689
Övriga1,51,21,81,6+0,646

Andra kommuner i Östergötlands län

Källa: Valmyndigheten, slutlig rösträkning i riksdagsvalen 2018, 2022 och 2026. Ladda ner datan