‹ Valresultat 2026, alla kommuner

Valresultat i Valdemarsvik 2026

Socialdemokraterna blev största parti i Valdemarsvik med 26,7 procent i riksdagsvalet 2026. Sverigedemokraterna fick 26,4 och Moderaterna 18,3 procent.

Röster per parti i Valdemarsvik

VSMPCLKDMSDÖvriga
2026
26,7
18,3
26,4
2022
29,8
17,1
29,2
2018
30,1
17,3
23,3
Parti201820222026Hela SverigeSedan 2022Röster 2026
Socialdemokraterna30,129,826,728,0−3,11 366
Sverigedemokraterna23,329,226,417,5−2,81 348
Moderaterna17,317,118,319,9+1,2936
Kristdemokraterna7,27,38,06,2+0,7411
Centerpartiet10,66,46,97,0+0,5355
Liberalerna2,72,74,85,3+2,1245
Vänsterpartiet5,44,14,88,4+0,6243
Miljöpartiet2,02,02,56,1+0,5128
Övriga1,41,31,61,6+0,383

Andra kommuner i Östergötlands län

Källa: Valmyndigheten, slutlig rösträkning i riksdagsvalen 2018, 2022 och 2026. Ladda ner datan